سفارش تبلیغ
صبا ویژن
میقات با خدا
نوشته شده در تاریخ 92/4/21 ساعت 1:1 ع توسط میقات با خدا
بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خدای رحمان و رحیم
لا أُقْسِمُ بهَذَا الْبَلَدِ(1)
گواینکه حاجت به سوگند نیست ولی به این شهر(مکه)سوگند می‏ خورم
وَ أَنت حِلُّ بهَذَا الْبَلَدِ(2)
شهری که تو درآن ساکن هستی
وَ وَالِدٍ وَ مَا وَلَدَ(3)
و سوگند به آن پدری که این شهر را بنا نهاد و فرزندی که پدید آورد
لَقَدْ خَلَقْنَا الانسنَ فی کَبَدٍ(4)
که ماانسان را در رنج آفریدیم

سیاق و محتوای آیات این سوره نشان می دهد که این سوره مکی است.

  قسمتهای ابتدائی سوره بیانگر این مطلب است که دنیا دار سختی و مشکلات است. از زمانی که در شکم مادر روح در کالبد انسان دمیده می شود این رنج و مشقت آغاز و تا پایان عمر ادامه دارد. و هیچ راحتی و آسایشی خالی از رنج و مشقت نیست. آرامش مطلق فقط در زندگی آخرت وجود دارد، جائی که راحتی و آسایشش آمیخته با رنج و تعب نیست. توجه به این موضوع از یک سو باعث می شود انسان خود را برای مقابله با مشکلات زندگی دنیوی آماده کند و از سوی دیگر انتظار نداشته باشد که در این دنیا آرامش و راحتی مطلق داشته باشد.

لا أُقْسِمُ بهَذَا الْبَلَدِ

سنت خداوند متعال اینست که برای بیان حقایق مهم از سوگند استفاده می فرماید. در این سوره هم خداوند متعال برای بیان این نکته که زندگی دنیوی توام با رنج و درد است از سوگند استفاده فرموده است.
 اجماع مفسران منظور از بلد را سرزمین مکه می دانند هر چند نام مکه به صراحت در آیه نیامده است ولی سیاق آیات  از یک طرف، و اهمیت و قداست شهر مکه از طرف دیگر و آیه ی دوم

«وَ أَنت حِلُّ بهَذَا الْبَلَدِ» که محل سکونت حضرت را مشخص کرده است  و آیه ی سوم «وَ وَالِدٍ وَ مَا وَلَدَ» بیانگر این واقعیت است که منظور از بلد شهر مکه است.

همچنین آیه دوم «
وَ أَنت حِلُّ بهَذَا الْبَلَدِ» بیانگر این واقعیت است که شهر مکه بخاطر وجود پر فیض و پر برکت پیامبر صلوات الله علیه و آله شایسته این سوگند شده است.

چرا کلمه ی بلد در دو آیه تکرار شده در حالی که می توانست به جای بلد دومی ضمیر استفاده شود : «
لا اقسم بهذا البلد و انت حل بها »
تکرار کلمه بلد برای نشان دادن عظمت و شان آن و اعتنائی است که به این موضوع شده است.

پایان قسمت اول  پیام رسان 
+ آنچه امید دهد توبه من را این است پای العفو من از رحمت حق تضمین است

+ قال رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم: شب بیدارى روا نیست، مگر در سه مورد: 1-تلاوت قرآن 2-تحصیل علم 3-بردن عروس به خانه داماد. وسائل الشیعه، ج 20، ص 92+ *خدایا!* نه آنقدر پاکم که کمکم کنی و نه آنقدر بدم که رهایم کنی میان این دو گم شده ام هر چه تلاش کردم نتوانستم آنی شوم که تو می خواهی و هرگز دوست ندارم آنی شوم که تو رهایم کنی آنقدر تنها هستم که بی تو یعنی هیچ... یعنی پوچ... *خدایا!* پس مرا ببر ببر به آنچه خود خواهی :(

+ قبول باشد پدر مهربانم نوش جان :)+ .......................+ *بانوی آسمانی!* وقتی پا از در بیرون گذاشت آب را به زمین پاشیدی تا سالم برگردد و روشنی آب به چشمش افتد در حالی که چشم بارانیت شهر را روشن کرده بود چه آسان در راه خدا از جگر گوشه ات گذشتی تا او پر پرواز گرفت و به جانان پیوست چه لحظه ی سختی است لحظه ی وداع! و چه سخت است دل کندن از فرزند دلبند! و سخت تر بدرقه فرزند برای رفتن به میدانی که امیدی به بازگشتش نیست. چقدر صبور بودی مادر جان! :(+ یا عطشان یک عمر اگر روزه بگیریم و بگیرند همتا نشود با عطش خشک دهانها :(+ عراقی ها به اسرا خیلی سخت می گرفتند. نماز خوندن و روزه گرفتن جرم محسوب میشد. بارها عراقی ها می ریختند و نمازمون رو خراب می کردند. برای اینکه روزه بگیریم نقشه های زیادی می کشیدیم بچه ها غذای ظهر رو توی نایلون می ریختند و زیر پیرهنشون پنهان می کردند. این می شد غذای افطار،اما وای به حال کسی می شد که لو می رفت. حسابی شکنجه اش می کردند. بعضی ها هم ته مونده ی غذای شب را برا سحری نگه می داشتند.

+ بسم الله الرحمن الرحیم *عباد الرحمن چه کسانی هستند؟* آیات پایانی سوره مبارکه فرقان ویژگیهای عباد الرحمن را بیان میفرماید. روى زمین به نرمى گام برمى‌دارند و چون نادانان ایشان را طرف خطاب قرار دهند به ملایمت پاسخ مى‌دهند. و آنانند که در حال سجده یا ایستاده، شب را به روز مى‌آورند. و کسانى‌اند که مى‌گویند: «پروردگارا، عذاب جهنم را از ما بازگردان که عذابش سخت و دایمى است. و کسانى‌اند که

+ *بانوی آسمانی* مادرم! چگونه می توان قدر دان زحماتتان بود؟ ماه مبارک رمضان که می شود بیش از پیش به وجود فرشته ای چون شما در منزل پی می برم عصر ها که همه ی اعضای روزه دار خانواده در خواب به سر می برند شما اما عاشقانه درآشپزخانه ی گرم کنار اجاق گاز مشغول پخت و پز هستید سعی می کنید سرو صدای ظروف اعضای روزه دار خانواده را بیدار نکند. شبها بعد از صرف افطار وقتی هیچکدام از ما حال حرکت نداریم تو ..
طراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ